Klub Gastronaut je kao prvu jesensku gastronomsku destinaciju dolinu Gacke i grad Otočac. Domaćin je bio hotel i restoran Mirni kutak a suorganizatori su bili HGK - Županijska komora Otočac i TZ Grada Otočca. Stručne teme drugog dana druženja bila je Gacka pastrva, a cjelodnevni izlet u Gacku dolinu u kasnim jutarnjim satima završio je u Hrvatskom centru za autohtone vrste riba i rakova krških voda. Centar je osnovan 2006. godine u Otočcu, a osnivači su bili Grad Otočac, Hrvatska gospodarska komora, Institut Ruđer Bošković i Gacka d.o.o. Centar ima status samostalne udruge pravnih osoba čija je djelatnost:
- znanstveno i stručno istraživanje autohtonih vrsta riba i rakova krških voda posebice njihova genskog profila te njihov mrijest
- uzgoj mlađi za poribljavanje krških voda
- izrada projekata i programa komercijalnog uzgoja autoh. vrsta riba i rakova krških voda
- stvaranje robnih marki
Posebno mjesto u tome ima autohtona gacka potočna pastrva. Autohtona ne znači da je ona jedinstvena na svijetu, već da oduvijek živi u Gacki i nije ubačena ljudskom rukom, kao što su naprimjer kalifornijska pastrva. Iako nije unikatna, itekako je rijetka i gotovo ju je nemoguće naći u rijekama regije i upravo zbog toga je rizična vrsta koju treba zaštiti. Centar isto tako izučava i nastoji umjetno uzgojiti rječnog, plemenitog ili crvenonogog raka. Uzgoj autohtonih pastrva i rakova nije zbog toga da bi se nudili na tržištu, već zbog toga da bi se vratili natrag u Gacku i druge krške rijeke, s obzirom da je sportski ribolov na pastrvu jedno od važnih gospodarskih djelatnosti doline Gacke.
Gacka je stvarno posebna rijeka. Osim što je po kvaliteti vode druga rijeka Europe, izuzetno je pogodna za rast pastrve. Brzina kojom se Gacka potočna pastrva razvija i raste nepobitna je činjenica. Pet, do čak sedam puta, prema pojedinim autorima Gacka potočna pastrva raste brže od ostalih pastrva i zbog toga se s pravom može zvati biserom rijeke Gacke. Osim toga izvrsna je i kulinarska delicija, a kako fotografija kaže više od sto riječi, pa pogledajte zašto je vrijedno posjetiti dolinu gacke i Hrvatski centar za autohtone vrste riba i rakova krških voda i u kojim jelima od pastrve u Gackoj dolini možete uživati.
Hrvatski centar za autohtone vrste riba i rakova krških voda osnovan je 2006.g. na mjestu nekad komercijalnog ribogojilišta koje je bilo zapušteno i devastirano.
Danas je to idilično mjesto koje se skrbi o zaštiti ribljih vrsta i rječnih rakova krških voda, ali je ujedno i turistička točka u destinaciji Gackoj.
Centar se nalazi na izvoru rijeke Kostelke, jednom od pritoka rijeke Gacke. Voda Kostelke je sa kristalno bistra.
Toliko čista i bistra da skoro ne razlikuješ odraze od stvarnosti.
Tradicionalni Gačanski drveni čunj.
Teško je biti pored jednog od izvora Gacke, a ne probati njenu vodu koja je druga najčišća voda u Europi.
U Gackoj žive potočne pastrve, autohtona gacka pastva i kalifornijska pastrva.
Osnovni zadatak centra je uzgojiti autohtonu gacku pastrvu i vratiti je natrag u Gacku i ostale krške vode u kojima je počela nestajati.
Na stranicama Centra piše: "Iako gacka pastrva nije unikatna, vrlo je rijetka i gotovo ju je nemoguće naći u rijekama regije i upravo zbog toga je rizična vrsta koju treba zaštiti. Razlikuje se od ostalih potočnih pastrva po nekoliko karakteristika, a to je prvenstveno po boji koja varira ovisno o starosti i okolišu kojem se prilagođava. Po trbuhu je boje „suhog zlata“, a po leđima crna. Izrazito crvene točke u kombinaciji sa crnim raspoređene su po boku na njenom vretenastom tijelu, s tim da su crvene dominantne. Brzina kojom se Gacka potočna pastrva razvija i raste nepobitna je činjenica. Pet, do čak sedam puta, prema pojedinim autorima Gacka potočna pastrva raste brže od ostalih pastrva i zbog toga je s pravom možemo zvati biserom rijeke Gacke."
Osim autohtone gacke pastrve u Gackoj je umjetno naseljena i kalifornijska pastrva koju posebno vole ribolovci zato što je borbenija od autohtone vrste.
Pastrva osim čovjeka ne bi imala ozbiljnijeg neprijatelja da u Gackoj nije naseljena štuka, isto tako na umjetni način. Ona je glavni predator i najveća opasnost za potočne pastrve.
Posebna aktivnost Centra je zaštita riječnog raka koji je skoro nestao iz naših krških voda.
Zbog toga je organizirano posebno uzgajalište rječnih rakova koji će uskoro natrag u Gacku i druge rijeke u kojima su skoro nestali.
Riječni rakovi su zaštićena vrsta koja se ne smije naći na jelovniku, ali pastve nisu. Kakva se gozba od pastrva može napraviti nešto kasnije zato što je vrijedno spomenuti i druge zanimljivosti koje se u blizini Centra mogu posjetiti.
Tu je najprije arheološki lokalitet Pećina - najstariji lokalitet na području Gacke u kojem je otkrivena prisutnost čovjeka iz razdoblje Mezolitika (10.000 do 4.000 g prije Krista)
Pogled iz unutrašnjosti pećine.
Tu je i vidikovac iz kojeg se pruža odličan pogled prema rijeci i dolini.
Nakon razgledavanja Centra i okolice slijedio je domjenak za članove kluba Gastronauti u organizaciji Centra s izvrsnim čobancem od srnetine, jelena i divlje svinje uz isto tako izvrsna vina Veliko plavo i Veliko bijelo PZ Svirče iz 2010.g.
Drugi dio druženja bila je večera u hotela Mirni kutak na temu Gacke pastrve i velebitskih šuma.
Članove kluba Gastronauti pozdravio je g.Petar janković, zamjenik gradonačelnika Otočca, ...
a o Otočcu i njegovoj okolini govorila je gđa.Irena Banić stručni suradnik u HGK Otočac.
Uz večeru su služena izvrsna vina Kutjevo - vinarije koja je najveći izvoznik vina u Hrvatskoj i koja je inaugurirala graševinu kao sortu u Hrvatskoj. Vina je predstavljao g.Ivan Bušić, direktor marketinga Kutjeva.
Večera je počela s paštetom od gacke pastrve, kavijarom od gacke pastrve i dimljenom gackom pastrvom uz kutjevačku Graševinu 2011. s naglašenim voćnim aromama i blagom gorkosti, idealno uz predjelo od potočne pastrve.
Posebno treba pohvaliti kavijar od gacke pastve koji se može svrstati uz bok najboljih svjetskih kavijara.
Nakon izvrsnog predjela na temu potočne pastve slijedila je juha od gacke pastrve. Kako se juha kuha možete naći na stranicama Centra - recept za juhu od pastrve.
Nakon rižota od šumskih gljiva uz kutjevački pinot bijeli2011. slijedilo je glavno jelo - pohana gacka pastrva s krumpir i grah salatom uz vrhunsku kutjevačku graševinu iz 2011.
Za desert je poslužen gacki štrudel s jabukama, orasima i grožđicama i rolada od višanja uz vrhunski maximo Bianco 2011. Kutjevo. U kasnim satima kao zadnje jelo poslužen je gulaš od divljači s palentom uz vrhunski i izvrsni kutjevački Pinot crni de Gotho iz 2009.
Nakon večere slijedila je modna revija koju su nosile manekenke iz Otočca.
Prikazane su kreacije modne kreatorice Elizabete Božičević.
I na kraju zajednička fotografija svih organizatora gastronomskih druženja kluba Gastronauti u Gackoj dolini.