Danas je u Splitu održana hvale vrijedna manifestacija Riba Hrvatske - jedi što vrijedi u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore koja je prošli mjesec počela u Zagrebu. Cilj manifestacije je povećati potrošnju ribe, kako morske, tako i slatkovodne, koja je u Hrvatskoj i nije baš namirnica koja se puno jede.
Porazni je podatak da se u Hrvatskoj godišnje po stanovniku pojede samo oko 9kg ribe po stanovniku, dok je u Europi prosjek oko 13 kg/stanovniku, a kod naših susjeda na Mediteranu ta je brojka i daleko veća. Na primjer grci pojedu 21 kg/stanovniku, talijani 30 kg/stanovniku, francuzi 32 kg/stanovniku, španjolci 43 kg/stanovniku, a na Islandu čak 80 kg ribe po stanovniku.
Zašto jesti ribu ne trebamo niti posebno naglašavati. Riba je visokovrijedna (i ukusna namirnica) i to i morska i slatkovodna, a kako bi se propagiralo njeno korištenje, danas su splićani za 5 kuna mogli degustirati brojna jela od morskih i slatkovodnih riba. Bok uz bok se kuhao i brudet i fiš, buzara od škampi, frigale trilje, molići, srdele, brancini i komarče, ali i tolstolobik i pastrva. Uostalom pogledajte na slikama kako je to izgledalo, a napomenimo da je najveći red bio ispred štanda sa fišom. To je ipak jelo koje se u Splitu i ne susreće tako često.
Upoznavanje i s morskom i s riječnom ribom
Ispred štanda sa fiš paprikašom red je bio najduži
U posebnom prostoru konzumirala su se kupljena jela
Prezentacija fiš paprikaša
I brodet je bio popularan. I za njega se dugo čekalo...
... pa ga svako malo trebalo ponovo kuhat,
... ugor, brancin, komarča i za pola sata evo brudeta
Molići i trlje pržene u duokom ulju,
a na kraju još kap ulja mlade kuharice.
Novost za splićane je bio i tolstolobik...
koji je isto tako imao veliku prođu.
I komarče su se tražile,
ali za šnjurima narod i nije baš bio lud,
pa su se čak i kuhari rađe odlučili za tunu.
Proizvođaći ribljih prerađevina također su imali svoj štand.
Sve u svemu manifestacija je uspjela, što se vidi i po redovima koji su se stvarali ispred svih štandova.