Samo pola sata od Zagreba smjestio se mali gradić i općina Krško. Mjesto koje je nekad bilo poznato samo kao industrijski gradić u kojem se nalazi jedina nuklearna centrala u ovom dijelu svijeta, a danas je Krško lijepo, malo mjesto po mjeri čovjeka koje sigurno zaslužuje turističko - gastronomski posjet. Prije par dana Krško je posjetila grupa turističkih novinara i foto reportera iz Hrvatske u organizaciji Zbora turističkih novinara hrvatskog novinarskog društva i općine Krško. Što sve Krško turistima može ponuditi prikazati ćemo u dvije reportaže - prva govori o turističkim zanimljivostima, a ova druga o gastronomskoj i vinskoj ponudi općine Krško. Pa krenimo s čokoladom ...

U blizini Krškog nalazi se dvorac Rajhenburg u kojem su do II svjetskog rata živjeli Trapisti - vrlo strogi, isposnički, katolički monaški red. Bez obzira na isposnički život proizvodili su i uspješno prodavali luksuzne proizvode, prije svega čokoladu, čaj i likere. Njihova marka Imperial bila je između Prvog i Drugog svjetskog rata među najpoznatijim markama tog doba.
Trapisti su imali svoju liniju nabave kakaovca iz Južne Amerike i vlastite tajne recepture proizvodnje čokolade i čokoladnih pralina, pa su čokoladni proizvodi Imrial nalazile kupce u cijelom svijetu.
Nakon II. svjetskog rata Trapisti odlaze iz Rajhenburga, ali nova vlast i dalje nastavlja proizvoditi Imerial čokolade, ovaj put sa socialističkim obilježjima.
Proizvodnja nije dugo trajala, ali zato je danas ponovo obnovljena. Obitelj Kunej u Kući trt obnovila je proizvodnju čokolada ali i vina za koju imaju tradiciju proizvodnje iz XIX. stoljeća. Čokolada Imperial im je posebno značajna ...
ali i brojni drugi čokoladni proizvodi od bijele ...
i tamne čokolade ...
a posebno mjesto u njihovoj ponudi čini napitak od vina s dodatkom čokolade koji se izvrsno slaže s čokoladnim pralinama.
Kunejevi proizvode napitak od bijelog vina (Chadonnay, Sauvignon, Laški rizling) s dodatkom bijele čokolade i crnu varijantu (Frankovka, Pinot noir, Zweigelt) s dodatkom tamne čokolade i sve to nude u suvenirnici dvorca Rajhenburg.
Nakon posjeta dvorcu izvrsno mjesto za ručak je restoran Ribnik obitelji Dular s tradicijom od 1986. godine. Smjestila se uz veliki ribnjak na Brestanici. Uz ugostiteljstvo bave se i vinarstvom pa se u restoranu mogu piti njihova izvrsna vina. Kako i priliči ribljem restoranu dekoracije su na temu kapitalnih ribljih ulova, kao što je i ova preparirana štuka od 7 kg.
Kako i priliči dobrom domaćinu na ulazu čeka domaća pogaća.
Restoran ima vrlo intimni interijer, a gastronomska ponuda mu je izuzetna s namirnicama nabaljenim u okolici restorana
Domaća dimljena šunka s pjenastim hrenomi kremasto kuhanim jajem uz ...
... domaćinovu Dular Modru Frankinju iz 2015. je bila izvrsna, kao i juha od domaćih gljiva koja je slijedila,
a naravno u ribljem restoranu riba je posebna - file smuđa s kremastom blitvom s pinjolima i zapečenom palentom uz Dular Laški rizling iz 2015.godine.
Na kraju izrstan domaći kolač od sira.
Cijeli kraj općine Krško je vinska oblast. Kuda se god okrenete vidite vinograde, a uz vinograde su i vinogradarske družine. Među njima svakako treba posjetiti Cvičekov hram u mjestu Raka.
Naravno pije se cviček u raznim oblicima ...
Mjesto Rake je inače posebno poznato po račkoj crvenoj kapuli (rdeča čebula).
U mjestu Rake je crvena račka kapula prisutna svugdje - na pogačama uz domaću pancetu ...
u juhi od crvene kapule, a najbolja je sirova ...
uz izvrsne domaće nareske. Više o kapuli i jelima od nje u knjizi 'Najboljše z Rake'
Naravno račka kapula najviše paše uz lokalni Cviček.
Atmosferu u Cvičekovom hramu je posebno podigla izvrsna lokalna klapa Lavrencij koja najviše voli pjevati o vinu.
Osim Hrama Cvičeka u Straži nad Krškom nalazi se i Kuća Frankinje.
Vlasnik i vinar Lojze Kerin ima 27.000 trsova loze različitih sorti, ali najviše Frankinje.
Da se radi o vinarskoj kući vidi se već kod ulaska u kušaonicu Kerinovih vina.
Moderno uređena kušaonica dio je novog velikog kompleksa za proizvodnju vina i vinske arhive 10-ak metara ispod zemlje. Ukupna investicija od 600.000 EUR, od čega je EU dala 200.000.
Što se god proba kod Kerina je izvrsno, ali posebno treba izdvojiti Kerinovu Bijelu Frankinju. Lojze kaže da mu je trebalo nekoliko godina da uspije dobiti baš bijelu, a ne rozu Frankinju. Radi se o desertnom, polu slatkom vinu.
Još bolje desertni napitak je Keros - vinski liker kojem je dodano 30% vinjaka koje Kerinovi također proizvode.
I prizvođaći Frankovke su se uključili slavljenju Melanije, pa su izdali ogranićenu seriju kupaže najboljih Frankovki s nazivom First Lady.
Vinar Lojze Kerin je i odlični recitator o čemu smo se i uvjerili tijekom degustacije:
I na kraju biser - restoran Tri lučke koji se smjestio na brdu iznad Krškog i šarmantna domaćica Andrea Zorko.
Restoran je poznat po največoj preši za vino, možda i u Europi. 1874. g. su je sagradili grofovi Attems, a mogla je u jednom trenu prešati 5000 litara mošta.
Novi vlasnici Igor i Andrea Zorko u zadnjih su par godina u potpunosti renovirali restoran - butik hotel s nekoliko posebnih soba i apartmana.
Igor Zorko priča o velikoj preši koja je postala i kulturno dobro Slovenije
Mala gastronomska posada koju vodi Dejan Mastnak, voitelj restorana, a u kuhinji caruje Aljaž Novšak radi gastronomska čuda. Kako se radi o obiteljskom poslu jedan od konobara je i sin vlasnika Zorko junior, pa je sve kako u restoranima ovakvog ranga treba biti.
Tri lučke su poznate po malim zalogajima, pa je objed dobro početi s pjenicom od sira na domaćem kruhu s dodatkom krompira ...
i domaće krvavice pržene u tijestu.
uz izvrstan pjenušac Crni kos vinara Kos. O pjenušcu je par riječi kazao i vinar Kos:
I restoran Tri lučke jelovnik temelji na domaćim namirnicama kupljenih od lokalnih proizvođaća.
Tako je bilo i s predjelom - carpaccio od pastrve s uljem od peršina uz Zaleni silvanac vinarije Kos.
zatim je slijedila izvrsna juha od korjena peršina s kuhanim preprženim jezikom i jabukom
a za glavno jelo je poslužena trbušina od kraskopoljske svinje kuhana 18 sati na temperaturi od 740C (Sous Vide) uz sarme od kelja punjene svinjskim nožicama i pireom od graha uz Modru Frankinju iz 2011.g. vinarije jerneja Žarena koja je na Sajmu Frankovke dobila Grand Prix.
I sve to uz tri vrste domaćeg, hruskavo pečenog kruha.
Mladi je kuhar za desert pripremio jabuku na različite načine - sorbeto od jabuke, pitu od jabuke i sušenu jabuku u juhi od jabuke. Ovaj se desert izvrsno složio s predikatni Laški rizling iz 2009.g. vinarije Kos.
Prostor izvrstan, hrana još bolja, mislim da je i sam restoran Tri lučke dovoljan razlog posjeta gradu Krško.
I na kraju Hotel Kunst koji u svom restoranu nudi isključivo domaću hranu iz okolice. Direktor i vlasnik hotela gosp.Srečko Kunst ...
na posebnoj spravi kida domaću kobasicu.
Poseban specijalitet hotela je meso od dvobojne crno - bijele svinje koja se ne drži u štalama, već se uzgaja u slobodnom uzgoju. Svakako vrijedno posjeta.