Madeira - raj na zemlji, otok s najboljom klimom na svijetu, cvjetni otok, neke su od impresija koje sam čitao o Madeiri prije nego li sam je i sam vidio i pričao s ljudima koji na Madeiri i žive. Ovo su sigurno dobre impresije ukoliko dolazite iz Engleske.
Jedna od turističkih atrakcija Madeire je jedrenje oko otoka na velikim katamaranima,
a u marini se može pronaći i pokoji oceanski lutalica koji očito na Madeiri polako umire.
Neki su se brodovi i nasukali te postali restorani, a koliko smo vidjeli gostiju imaju.
U luku se ulijeva i mala rječica, za oseke oseke prilično blatnjava, ali je odsjaj sunca u njoj zanimljiv.
Po cijelom Funchalu svugdje cvijeće
a u okolci ima dosta i Aloe Vere
Jedna od atrakcija u okolici Funchala je naselje smješteno u ugaslom vulkanu zanimljivog imena, u prijevodu Štala od redovnica.
Mjesto je poznato po vinogradima, a sa Funchalom je povezano vijugavom cestom.
Najpoznatije vino Madeire je naravno Madeira, vino posebnog okusa, o kojem je Frano ispričao zanimljivu priču.
Englezima je Madeira bila raj na zemlji i zbog toga što je vinorodna te je proizvodila velike količine dobrog vina. Vino se izvozilo u sve dijelove svijeta, specijalno konstruiranim jedrenjacima sa ugrađenim bačvama. I tako priča kaže da je jedan od jedrenjaka na svom putu kroz Doldrums, kuda će uskoro krenuti i ministi, naletio u tropskim širinama na strašnu oluju. Nekoliko se dana brod tresao na velikim oceanskim valovima uz visoke temperature zraka. Nakon što je oluja prošla, bio je toliko oštećen da se trebao vratiti na Madeiru, a vlasnici su vino već otpisali, računajući da se u oceanskoj centrifugi pokvarilo. Međutim na njihovo iznenađenje, umjesto da se pokvarilo vino je imalo poseban okus, do tada nigdje zabilježen.
Potražnja za vinom je bila takva da su brodovi s ukrcanim bačvama namjerno čekali oluje te isplovili u tropske širine kako bi ponovo dobili specifični okus Madeira vina. Frano kaže da se danas to radi industrijski. Likerska verzija vina, nešto kao naš prošek, poznato je i po tome što se u obiteljima čuva godinama, pa je i nas Frano počastio vinom koje je u obitelji njegove supruge već 130 godina.
Što se na Madeiri jede, ako već to nije riba. Jede se posebna vrsta velikog ražnjića na koji su nabodeni veći komadići govedine i koja se peče uz otvorenu vatru.
I serviranje ražnjića je posebno, a svi stolovi u restoranu imaju već ugrađeni stalak na koji se ražnjić objesi.
Uz to ide poseban prilog, zapečena pura. Pokušao sam je kući rekonstruirati, ali bez uspjeha. Radi se o krupnoj puri kuhanoj zajedno s kupusom. Skuhana pura se iskida na kockice i kratko poprži. Ukus je poseban, pa samo ta pura zaslužuje da se čovjek na Madeiru vrati.
Iako u samo Funchalu i nema nekih većih građevina, turizam Holyday Resort-a našao je mjesto i na Madeiri. Ploveći uz obalu naiđe se na poneki hotel prepoznatljive arhitekture.
I na kraju još nekoliko slika obale Madeire i Atlantika.