Gastroadvent u Splitu je jedinstvena splitska manifestacija po zamisli nutricionistice Olje Martinić tijekom koje se u četiri adventske nedjelje promoviraju splitski restorane s ponudom adventskih jela i upoznaju adventski običaje različitih zemalja, te promoviraju zdrave mediteranske namirnice. Posebno mjesti zauzima adventski vijenac čije svijeće, tijekom četiri adventske nedjelje  pale novinari elektroničkih medija, tiskanih medija, radio i TV kuća. Danas je upaljena 3. svijeća Gastroadventa 2024. u restoranu Mokoš.

Višnja maraska ima bogatu povijest, što su potvrdili arheološki nalazi i pisani zapisi koji svjedoče da se višnja uzgajala još u 3. stoljeću prije Krista. Mediteranski način prehrane, kojeg je UNESCO prepoznao kao nematerijalnu kulturnu baštinu, uključuje višnju marasku i njezine prerađevine. Važno je istaknuti da je, prema ocjenama znanstvenika, mediteranski način prehrane najpovoljniji i za okoliš. Dalmatinski način prehrane i autohtone namirnice, među kojima je i višnja maraska, zauzimaju istaknuto mjesto u piramidi održive prehrane. S pravom možemo reći da je višnja maraska namirnica prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Ovogodišnji Gastroadvent posvećen je inspirativnim jelima i slasticama od višnje maraske, koje je osmislio tim vrhunskih kuharskih stručnjaka. Ovaj put restorana Mokosh.

Ime restorana Mokosh je došlo od ženskog božanstva u slavenskoj mitologiji. Božica Mokosh je bila božica plodnosti i zaštitnica žena, tako da i danas restoran ima prepoznatljivi ženski dodir, posebnbo vlasnice Tene Tomljenović koja se obratila skupu.

 
Restoran Mokosh smješten je u povijesnoj vili Tončić u srcu Splita, okružen mediteranskim vrtom koji pruža mirnu i opuštajuću atmosferu, daleko od gradske užurbanosti. Ova povijesna lokacija oduvijek je bila mjesto okupljanja, a Mokosh nastavlja tu tradiciju spajajući ljepotu prošlosti s modernim iskustvima. Uređenje restorana rezultat je suradnje s arhitekticom Katjom Stubnyom i dizajnerskim studiom 502. Povijesni šarm vile Tončić zadržan je uz dodatak suvremenih elemenata, stvarajući skladan spoj povijesti i suvremenog dizajna. Jelovnik restorana Mokosh inspiriran je mediteranskim načinom života, s naglaskom na zajedništvo i dijeljenje. Hrana ovdje nije samo obrok, već iskustvo koje povezuje ljude i potiče razgovor.

Meni je podijeljen u četiri poglavlja – Iz vrtne peći, Iz vrta, Iz mora i Sa sela – svako s fokusom na sezonske i lokalne namirnice. U vrtnoj peći peče se domaći kruh i tarte flambée, dok poglavlje Iz vrta nudi kreativne vegetarijanske opcije poput kremaste juhe od gljiva s pjenom od čičoke i agnolotta punjenih bundevom. Poglavlje Iz mora donosi svježe morske delicije, od cevichea do pacchera s plavim jastogom i ribe u soli s mediteranskim začinima. Sa sela nudi mesne specijalitete poput rižota od telećih obraza, pilećih cannellona i teleće koljenice.

Sva glavna jela dolaze s raznovrsnim prilozima i umacima, stvarajući atmosferu male gozbe koja poziva na dijeljenje i zajedništvo. Mokosh prilagođava svoju ponudu ritmu dana – od jutarnjeg brucha do večernjih koktela i tapasa – uvijek ostajući vjeran ideji spajanja ljudi kroz hranu i mediteranski način života. Mokosh nije samo restoran; to je mjesto gdje se povijest, umjetnost i gastronomija skladno isprepliću kako bi pružili jedinstveno iskustvo svakom gostu.

Nutricionistica Olja Martinić je na početku još jedan put naglasila značaj višnje marasake (Prunus cerasus). Višnja maraska ima bogatu povijest, što su potvrdili arheološki nalazi i pisani zapisi koji svjedoče da se višnja uzgajala još u 3. stoljeću prije Krista. Olja je naglasila da s  pravom možemo reći da je višnja maraska namirnica prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Ovogodišnji Gastroadvent posvećen je inspirativnim jelima i slasticama od višnje maraske, koje je osmislio tim vrhunskih kuharskih stručnjaka.


U ime TZ grada Splita skupu se obratila Iris Kunac:


Vlasnica restorana Mokosh Tena Tomljenović:


Chef restorana Mokosh Alberto Garcia Perez, rođen 1985. u Cadizu, Andaluzija, odrastao je u ribarskom selu Sanlucar de
Barrameda, poznatom po bogatoj gastronomskoj i vinskoj tradiciji. Ljubav prema moru i kulinarstvu pratila ga je od ranog djetinjstva, oblikovanog životom uz more i prirodu. Prekretnica u njegovom životu dogodila se kroz predavanja učitelja, bivšeg sous chefa iz prestižnog restorana El Celler de Can Roca, čiji je dolazak probudio Albertovu strast za kuhanjem i otvorio mu vrata u svijet vrhunske gastronomije. Albertov profesionalni put obuhvaća rad na tri kontinenta, uključujući Dominikansku Republiku, Maroko, Španjolsku, Francusku i sada Hrvatsku, gdje je donio svoje bogato kulinarsko znanje. Tijekom godina usavršavao se i radio u nekim od najprestižnijih svjetskih restorana, poput: Aponiente (3* Michelin), Martin Berasategui (3* Michelin), Restaurant de l’Hotel de Ville Crissier (3* Michelin). Njegov jedinstveni stil temelji se na jednostavnosti, sezonalnosti i korištenju najkvalitetnijih sastojaka. Inspiriran glazbom, umjetnošću i mediteranskim nasljeđem, Alberto stvara jela koja su istovremeno inovativna, iznenađujuća i pristupačna. U Mokoshu, Alberto spaja svoju španjolsku spontanost i kreativnost s vedrim hrvatskim duhom, stvarajući vibrantna i nezaboravna gastronomska iskustva koja savršeno odražavaju mediteransku kulturu. Što je pripremio za Gastroadvent je objasni i sam chef:


Miksolog Tomislav Mikić, rođen 1995. u Đakovu, nosi u srcu ljubav prema rodnoj Slavoniji, no posljednjih deset
godina Dalmacija je postala njegov dom. Kao samouki miksolog, Tomo je svoje znanje stekao ne samo kroz znatiželju, predan rad i eksperimente, već i kroz rad u nekim od najboljih restorana na svijetu. Među njima se ističe Alchemist u Kopenhagenu, restoran s popisa 50 najboljih na svijetu. Godinama je bio miksolog u poznatom restoranu ZOI na splitskoj rivi, a svoju strast prema okusima i eksperimentiranju pretočio je u uspješnu karijeru. Njegov stil obilježavaju ambicioznost i minimalizam, s posebnim naglaskom na savršeni balans okusa. Zahvaljujući dubokom razumijevanju procesa, Tomo sam priprema sve sastojke u svom laboratoriju u Mokoshu, pridajući pažnju svakom detalju. Njegova posvećenost estetici, inovacijama i stalna želja za učenjem pomiču granice onoga što je moguće, kako u svijetu miksologije, tako i u njegovom profesionalnom razvoju.


U ime Splisko-dalmatinske županije skupu se obtaio Igor Stanišić:


I na kraju novinari tiskanih medija su upalili treću adventsku svjeću sreće.


 
Paljenje treće adventske svijeće - novinari tiskanih medija.

 
u bajkovitom ambijentu restorana Mokosh.

 
Miksolog Tomislav Mikić i njegov koktel Florapinke na temu višnje maraske.

 
Koktel Florapinke - kreator Mixolog Tomislav Mikić (koktel je u svakodnevnoj ponudi restorana). Inspiracija za ovaj koktel dolazi s godišnjeg odmora koji je miksolog proveo u okolici Zadra. Šetajući imanjem, ugledao je tek procvalu višnju s prekrasnim bijelim cvatom. Kako bih tu sliku prenio u čašu, odlučio je spojiti okuse višnje i brandija s teksturom grčkog jogurta. Koristeći liker od višnje maraske, brendi, šećerni sirup i sok od limuna, te pomiješano s grčkim jogurtom i procijeđeno kroz gazu, dobili smo koktel punog tijela, lagano osvježavajuć i voćan, s kremastom teksturom i balansiranim okusima. Koktel je izvrstan. Svakako ga probajte u Mokošu.

 
Uz jela se predstavila i vinarija Vinarija Bratinčević. Smještena je u Kaštelima, u regiji Dalmacija. Ivan Bratinčević proizvodi visoko kvalitetna vina sorte Crljenak kaštelanski, koji je vrlo važan jer je genetski predak Zinfandela i Primitiva, poznatih međunarodnih sorti. Crljenak daje vina s voćnim i začinskim notama, bogata okusa i s dobrom strukturom. Vinarija također koristi ekološke metode u proizvodnji, čime doprinosi očuvanju okoliša. Vinarija Nerica smještena je na otoku Korčuli i specijalizirana je za proizvodnju vina od autohtonih korčulanskih sorti. Najpoznatija sorta koju Nerica proizvodi je Pošip, koja je bijela sorta vinove loze specifična za Korčulu. Pošip daje vina bogata aromama citrusa, meda, maslina i suhog voća, uz izraženu mineralnost i svježinu. Vina od Pošipa vrlo su cijenjena i prepoznata na tržištu zbog svoje visoke kvalitete i karakterističnih aromatskih svojstava. Obje vinarije njeguju autohtone sorte i tradiciju proizvodnje vina specifičnih za svoje regije, stvarajući proizvode koji odražavaju lokalnu baštinu i terroir.

Osoblje restorana Mokosh spremilo je poseban menu na temu višnje maraske. Jela su bila na razini tri Michelinove zvjezdice, što je chef Alberto Garcia Perez dobro naučio radeći baš u takvim restoranima. Restoran Mokosh nudi posubnu ponudu, a što je važno s umjerenim cijenama prilagođenim našim gostima. 

 
GAZPACHO OD MARASKA VIŠNJE I DIMLJENE SARDINE
SASTOJCI:
▪ 400 g cherry rajčica
▪ 600 g rajčica
▪ 300 g Maraska višanja (može biti i zamrznuta 400g)
▪ 1 žlica šećera
▪ 1 zelena paprika
▪ 1 manji luk
▪ 1 češanj češnjaka
▪ 50 ml kvalitetnog vinskog octa
▪ 200 ml ekstra djevičanskog maslinovog ulja
▪ Sol
ZA ZAVRŠNI DODIR:
▪ Feta sir
▪ Dimljene sardine
▪ Prženi pistaciji
PRIPREMA:
1. Operite povrće i ostavite da se ocijedi. Cherry rajčice prerežite na pola, a ostale rajčice narežite na komade. Stavite ih u zdjelu.
2. Dodajte nasjeckanu papriku, luk narezan na tanke trakice i sitno nasjeckani češnjak. Začinite sa soli, dodajte ocat i 50 ml maslinovog ulja. Dobro promiješajte, pokrijte prozirnom folijom i ostavite u hladnjaku da se marinira barem 2 sata.
3. 4. Nakon stajanja, rajčice će pustiti sokove. Sve prebacite u blender i miksajte na najvećoj brzini oko 7 minuta. U međuvremenu, odstranite koštice iz višanja.
5. Dodajte preostalo maslinovo ulje, promiješajte i po potrebi dodatno začinite solju. Smjesu procijedite kako biste dobili glatku teksturu, pa je ponovno stavite u hladnjak.
6. U blender stavite višnje bez koštica (neke višnje sačuvajte za ukrašavanje) i šećer. Miksajte na najvećoj brzini oko 2 minute.
7. 8. 9. U blender dodajte gazpacho i ponovno miksajte 1 minutu na najvećoj brzini dok se smjesa ne emulgira. Još jednom procijedite za finu teksturu i stavite u hladnjak prije posluživanja. Poslužite dobro ohlađeno, uz komadiće svježeg feta sira, komadiće dimljene sardine i prepolovljene višnje.
10. Pospite sjeckanim pistacijima i na kraju nakapajte malo ulja iz konzerviranih dimljenih sardina.

 
CEVICHE OD BRANCINA S MARASKA VIŠNJAMA
SASTOJCI:
▪ 600 g fileta brancina (recept funkcionira i s drugim vrstama ribe poput oslića, orade, hame, grdobine…)
▪ 12-14 Maraska višanja
▪ Svježi chili po ukusu
▪ Crveni luk, narezan na tanke trakice
▪ 4 žlice tostiranog kukuruza
▪ 2 žličice soli
▪ Korijander po ukusu
SASTOJCI ZA "LECHE DE TIGRE":
▪ 400 ml domaćeg ribljeg temeljca
▪ Sok od 4 limete
▪ 40 g svježeg đumbira, oguljenog
▪ Dobra šaka svježeg korijandera
▪ Mali komad stabljike celera
▪ 1 mali crveni luk
▪ Komad svježeg chilija po ukusu (bez sjemenki)
PRIPREMA:
1. Za pripremu "leche de tigre", započnite s brzom pripremom ribljeg temeljca. Kuhajte kosti i glavu ribe na laganoj vatri oko 20 minuta. Procijedite temeljac, a zatim ga izmiksajte s preostalim navedenim sastojcima. Ponovno procijedite i stavite sa strane.
2. 3. 4. 5. 6. Ribu narežite na kockice veličine otprilike 1 cm. Višnje očistite od koštica i sitno ih nasjeckajte, zajedno s crvenim lukom, chilijem i korijanderom. Pomiješajte "leche de tigre", ribu, višnje i ostatak nasjeckanih sastojaka uz prstohvat soli. Smjesu ostavite da odstoji 2 do 5 minuta. Za posluživanje, ribu narežite na veće kocke (2x2 cm) i poslužite s polovicom soka, tostiranim kukuruzom te
ukrasite dodatnim listovima korijandera, trakicama crvenog luka i prepolovljenim višnjama..

 
FOIE GRAS BOMBÓN S MARASKA VIŠNJOM
SASTOJCI:
▪ 100 g foie gras pašteta
▪ 75 g usitnjenih lješnjaka
▪ 75 ml teranina
▪ 100 g čokolade
ZA MARMELADU:
▪ 200 g Maraska višanja
▪ 100 ml teeranina
▪ 50 g smeđeg šećera
▪ Maslinovo ulje
▪ Prstohvat soli
PRIPREMA:
1. Stavite vino Pedro Ximénez u lončić na srednju vatru, pustite da proključa i reducirajte oko 5 minuta dok se lagano ne zgusne.
2. 3. Višnje pirjajte u tavi s malo maslinovog ulja na laganoj vatri oko 20 minuta dok ne omekšaju. Dodajte vino i šećer, promiješajte i reducirajte na vrlo laganoj vatri još 10-15 minuta, povremeno miješajući, dok višnje ne postanu karamelizirane.
4. Oblikujte foie gras u kuglice od približno 15 g, zatim ih umočite u otopljenu čokoladu i uvaljajte u usitnjene lješnjake.
5. Poslužite kuglice foie grasa uz marmeladu od Maraska višanja.

 
Terina od crne konfitirane svinje s maraska višnjom i mentom

 
A za desert - čokoladni mousse s feuilletine bazom, mascarpone kremom i maraska višnjom

 
Za ove bajkovite fotografije sa suhim dimom zaslužan je fotograf Jadran Babić koji je i donio uređaj za proizvodnju suhoh dimna i stvaranje ovog posebnog ugođaja. Jadrane hvala.

 
Osim ove specijalne ponude na temu višnje maraske restoran Mokosh je poredstavio i svoju standardnu ponudu. Krenuli su sa    Croquettasa u morskoj verziji sa crnilo sipe (na slici) i kopn enoj verziji s pršutom. 

 
Jedno od njihovih popularnih standardnih jela je i Tarte flambé u različitim varijantama. Na sliuci je varijanta s pistacijama i sušenim rajčicama, ...

 
a nakon toga je slijedila varijanta s pršutom, ...

 
i sirom gorgonzolom.

 
Slijedio je njihov slavni rižoto sa sporo kuhanom obrazinom ...

 
i njoki Sardi  (tjestenina sa Sardinije u obliku njoka) s umakom od plodova mora i hobotnicom.

 
Slastičarka restorana Mokosh sa Čokoladnim mousse s feuilletine bazom, mascarpone kremom i maraska višnjom.

 
Chef Alberto Garcia Perez sa(izvrsnim)  čokoladnim pralinama.

 
Dame uz piosebnu božićnu jelku restorana Mokosh.