Četvrtu adventsku svijeću ljubavi četvrte adventske nedjelje 2022.g., zapalili su na Šperunu novinari televiuzijskih kuća. Gastroadvent u Splitu desetljećima promovira mediteranski način prehrane. Ovogodišnje druženje započeli smo pričom o boru i grahoricama, a konobe sa Šperuna - Konoba Marjan, Trattoria Tinel i Konoba Dujkin dvor na tu su temu za završni Gastroadvent pripremili niz delicija.
Alepski bor (Pinus halepenisi) otporan je na ekstremne uvjete, odlično podnosi buru i posolicu, a nisu mu problem ni visoke temperature. Njegova izdržljivost i dugovječnost simbol su snage mediteranske prehrane. Iz daleke Sirije (iz Alepa) sjemenke bora dospjele su u Škotsku te je uzgojen bor koji je uspijeva na surovim prostorima izloženim vjetru i soli. Ukrasni je to bor koji ima značajno mjesto u umjetnosti bonsai. Prirodni bonsai je rijedak, a mi ga imamo na apsidi male crkve Sv Petra u Nerežišćima. Stoljetna stabla služila su za prikupljanje smole poznate po nazivu paklina. Smolarenje je posebno bilo komercijalno na otocima ( Hvar i Brač) te u drugim dijelovima Dalmacije (Paklenica). Paklina ima antifugicidni, antivirusni i antibakterijski učinak. Na Paklinskim otocima raste TRŠLJA koja daje „ljekovite suze Mediterana“. Smolarenjem tršlja dobije se smola mastika, cijenjena i primjenjiva u mediteranskom načinu prehrane.
Arheolozi su u istraživanjima na Starohvarskom polju pronašli smolu, a tragovi koji ukazuju na prehranu naših predaka ove godine u centar stavljaju namirnice kao što su leća, proso, ječam, prapšenica. Zahvaljujući mudrosti u brtvljenju amfora, namirnice su se čuvale od kvarenja a posebno od opasnih plijesni. Napitak od ječma imao je i zdravstvene benefite dok se sladilo i brašno nalazi u brojnim receptima Grčke i Rima.
Prema ideji Šime Kovačevića, a pod vodstvom profesorice Magde Maver, vijenac od borovine s dijelovima pakline izradili su učenici prvog i drugog razreda Graditeljsko geodetske tehničke škole iz Splita, smjer arhitektonski tehničari.
Suorganizatori i naš domaćin predstavljaju mediteranski način prehrane u skrivenoj Dalmaciji uz posebnu pažnju konzumiranju leguminoza. Za četvrtu nedjelju odabrali smo Vina vinarije Matuško s Pelješca: „Naše vinograde, kao i vinariju, moguće je pronaći tamo gdje nam je i srce. Na suncem okupanim padinama Pelješca, točnije u Potomju. Malo mjesto velike vinogradarske i vinarske kulture i tradicije naš je dom, ali i dom našeg plavca i pošipa!“
PARTNERI:
Splitsko-dalmatinska županija, kao i Turistička zajednica SDŽ, podržavaju Gastroadvent u Splitu promovirajući mediteransku prehranu i domaće proizvođače, poduzetnike i turističke djelatnike.
Ovogodišnji posebni partner je Javna ustanova More i Krš za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Splitsko-dalmatinske županije. Ustanova obavlja djelatnost zaštite, održavanja i promicanja zaštićenih područja Splitsko-dalmatinske županije u cilju zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanoga odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara.
Centar za posjetitelje Skrivena Dalmacija dio je EU projekta pod nazivom Skriveni Habitati čiji je nositelj Splitsko-dalmatinska županija uz sedam partnera, od kojih je JU More i krš preuzela upravljanje. Središnje mjesto Centra je multimedijalni interpretacijski postav koji na moderan i inovativan način prezentira prirodnu baštinu. Objedinjuje nešto ,,novo“- posjetitelju zanimljivo i inovativno, s nečim što je ,,staro“ – u prirodi netaknuto i samo po sebi vrijedno. Namjenjen je domaćim i stranim posjetiteljima, svih dobnih skupina i prilagođen osobama sa invaliditetom. Općina Dugopolje radi u neposrednoj blizini zelenu tržnicu što je sjajna nadopuna cijelom konceptu Centra. Centar potiče razvoj gospodarstva u nultoj zoni, što znači umrežavati i poticati lokalne OPG-ove i uvrstiti njihove proizvode u ugostiteljski asortiman. Osim toga planiraju se održavati radionice, edukacije i kušaonice u ugostiteljskome objektu s proizvodima s OPG-va i promicati mediteranski način prehrane. Centar promiče razvoj održivog turizma i naslanja se na Strategija razvoja održivog turizma do 2030. godine a ovim projektom Dugopolje postaju svojevrsna „Vrata Dalmatinske zagore“ te u edukacijskom i turističkim smislu dodatno će doprinijeti valorizaciji prirodne baštine Splitsko-dalmatinska županije. Centar za posjetitelje Skrivena Dalmacija
Grad Split, zajedno s Turističkom zajednicom Grada Splita, podupire projekte koji promoviraju mediteranskog načina prehrane kako bi turisti što vjernije doživjeli naš stil života u impresivnom povjesnom prostoru savršene mediteranske klime. Održiv i zdrav turizam zajednički je moto.