Biser mora je najveće kulinarsko natjecanje u Hrvatskoj koje na početku turističke sezone, obično koncem ožujka, u Supetar na otoko Braču dovede nekoliko stotina profesionalnih kuhara, od najmlađih koji se prvi put natječu na međunarodnim natjecanjima, do iskusnih seniora. Kao i svake godine Biser mora 2019. je bio zanimljiva što ćemo i pokazati kroz nekoliko foto reportaža. Juniori i seniori se natječu u nekoliko kategorija: Riba, Janjetina, Piletina, Jaja i Rižoto. i Rižoto. Osim natjecanja važan dio Bisera mora su redionice i prezentacije. Prezentirale su se kuhinje zemalja sudionika, ali je održano i nekoliko zanimljivih predavanja.
Već prvi dan sve je započelo nacionalnom prezentacijom Rumunjske kuhinje.
Prezentacija Rumunjske kuhinje:
Rumunjska delegacija u kojoj je bilo i nekoliko međunarodnih sudaca ...
predstavili su tipična hladna i topla jela Rumunjske.
Naresci su vrlo slični slavonskim ...
kobasice, švargle, špek, aromatizirani meki sir ...
Jedno od toplih jela su bile rumunjske sarme u slatkom kupusu uz tradicionalnu palentu sa sirom (mămăliga)
Okus sličan našem, a opet zbog nekih začina različit. U svakom slučaju super.
Prezentacija Bjeloruske kuhinje:
Bjeloruska gozba je započela naravno bjeloruskom votkom sa 60 % posto alkohola koja se ispijala uz ...
kombinaciju šumskih gljiva i mladog luka.
Bilo je tu i juha s gljivama ...
Juha je cjeloviti obrok s puno krumpira i gljiva.
Bjeloruski desert su bile palačinke punjene sirom i gljivama.
Predavanja je započeo Siniša Anđelić, suvlasnik pivovare LAB Split – Craft Brewery koji stoje iza brenda Barba, koji je osim priče o pivu ponudio i desetke boca iz asortimana 13 Barbinih craftova (Barba, Punica, Englez…).
Prezentacija piva Barba:
Predavanje na temu 'Sljubljivanje hrane i vina' održala je profesorica iz Novog Sada doc.dr.sc.Snježana Gagić koja se bavi znanstveno-istraživačkim radom iz oblasti restoraterstva, gastronomije i hotelijerstva.
Predavanje je bilo posebno zanimljivo, ...
a naročito u dijelu tabličnog uparivanja vina i hrane. Pri tome se kod vina uzima u obzir šećer, voćnost, hrast, tanini, kiseline i alkohol, a kod hrane masnoća, tekstura, gorrčina, slanoća, slatkoća i kiseline.
Snježana Gagić, sljubljivanje hrane i vina:
O slavonskim i podunavskim vinima je govorio sommelier Damir Zrno, prezentirajući svoj izbor vina iz vinogorja Baranje, Erduta, Feričancima i Đakova.
Damir Zrno o graševini:
Održan i okrugli stol Gastronomija kao inspiracija turističke fotografije. Ja sam ga moderirao, pa nemam svojih slika (slika i tekst su sa stranica ŠKMER-a). Svoja viđenja o tome su iznijeli književnik i publicist Veljko Barbieri, profesionalni fotograf Prof. Pero Dragičević, Karin Mimica iz Svjetske organizacije turističkih novinara i pisaca o turizmu (FIJET), splitski grafičar i fotograf Boris Kragić, jedan je od pionira turističke fotografije.
“Često su upravo fotografije pokretači da negdje krenemo na put, a imaju i terapeutski utjecaj; osjećamo okuse, širi se njima i dobre osjećaje. Kuhar napravi lijepo jelo, objavi na društvenim mrežama, a gosti tagiraju destinaciju. Tako se kompletan marketing pojednostavljuje. a takva fotografija, pored profesionalnih fotki, donosi veliki plus za promociju gastronomije nekog kraja” – istaknula je Karin Mimica.
Dragičević je, pak, istaknuo, kao u SAD i nekim europskim zemljama fotografiranje hrane u restoranu je kršenje autorskih djela i time se obezvrjeđuje rad profesionalnih fotografa koji u snimanje jela ulažu puno vremena te koriste mnoštvo skupe tehnologije kako bi dobili kvalitetnu fotografiju.
Barbieri je istaknuo kako je kod nas povezivanje hrane i destinacije još u povojima i neadekvatno.
“Čime se mi to predstavljamo svijetu… s 4-5 fotografija hrane u turističkim publikacijama, kao što su pašticada i brujet. Druge europske zemlje su otišle puno dalje i na fotografijama spajaju povijesni, ambijentalni i gastronomski dio. Mi smo tu još zaostali”- rekao je između ostalog Barbieri.
Barbieri o svojoj novoj knjizi:
U okviru promocije čitani su i zanimljivi odlomci iz knjige.
Odlomak iz Barbierijeve knjige:
Kaštelanski vinar Ivana Kovača Matele iz vinarije Matela je stigao sa svojim proizvodima i vinskom pričom.
Bili su tu kaštelanski crljenci i plavci koji zorno dočaravaju vinarsku povijest njegovog kraja, pa će se uskoro ta priča zaokružiti u Matelinim vinogradima jer planira zasaditi 11 autohtonih kaštelanskih vinskih sorti od kojih je većina nestala vremenom.
Kaštelanska su vina sigurno raspoložili sve prisutne.
Crnogorska prezentacija kao i uvijek je krenula vinima Plantaže ...
a uz izvrstan njeguški pršut ...
služila su se i zanimljiva jela od riječnih riba - dimljeni krap u marinadi i
i pastvu na podgorački način koja je bila izvrsna.
I na kraju prezentacija Albanije.
Mladi albanski kuhari iz škole Quendra per edukim kulinar su pripremili ...
meso s mladim lukom,
janjetinu sa začinima,
mesne okruglice u ukusnom umaku,
ljetno jelo od paprike i
janjeće sarmice od vinove loze u umaku od jogurta. Neobično i ukusno.
Kalambera - najbolji plesač među ribarima i najbolji ribar među plesačima:
U završnoj večeri pjevala su 4 tenora:
4 teneora su se super uklopili u kuharski svijet: