U Splitu se ponovno održava manifestacija Gastroadvent. Ideja je u četiri adventske nedjelje promovirati splitske restorane s ponudom adventskih jela i upoznati adventske običaje različitih zemalja. Prva adventska svijeća upaljena je u hotelu Split u Podstrani, a predstavljeni su švicarski adventski običaji.
Prvu adventsku svijeću na splitskom gastro adventskom vijencu zapalili su novinari tiskanih medija danas u 11 sati u Hotela „Split“, Strožanačka 20, Podstrana. Njegova Ekselencija Veleposlanik Švicarske Konfederacije gospodin Stefan Estermann zajedno s predstavnicima Švicarskog kluba u Hrvatskoj uveličali su trenutke paljenja prve svijeće i donošenja svjetla u grad Split. Domaćin prve nedjelje kada se donosi svjetlo u grad bila je počasna Konzulica Švicarske Konfederacije gospođa Elisabeth Tomić sa timom iz hotela Split, nositeljem najviših ocjena za jedan od najljepših hrvatskih (i svjetskih) zelenih hotel.
Autor projekta nutricionistica Olja Martinić ovogodišnji je Gastroadvent posvetila smokvi, voću koji ne zauzima prvo mjesto u našoj prehrani koje bi trebala zauzimati.
"Raste na najneobičnijim mjestima, na bedemima i probija čak i asfalt, podnosi sve vremenske uvjete, čak i najzapuštenija stabla rađaju obilato, a po svojim dobrim utjecajima na čovjekov organizam nema joj premca među namirnicama. Smokva (Ficus carica L.) većim dijelom godine prisutna je u prehrani mediteranskog područja bilo kao svježa ili pak osušena i spremljena za zimske dane. Pomorcima je osiguravala energiju i dragocjene minerale a djeci pružala slatka zadovoljstva. Neprocjenjive zasluge ima ova biblijska biljka poštovana u svim kulturama. Kažemo da daje moć,utječe na senzualnost, održava naš mišićni i neurološki sustav, a što je najvažnije budite sigurni da tamo gdje smokva raste nema onečišćenja. Posvetili smo stoga ovogodišnju manifestaciju smokvi koja nas upozorava." - kazala je na otvaranju manifestacije Olja Martinić i nastavila - "Kroz ovo razdoblje od smokve ćemo naučiti skromnost, upornost i dosljednost, a sigurno i saznati neke nove informacije."
U gastronomskom (nezaobilaznom) dijelu manifestacije uz slastice s našim divnim smokvama i orašastim plodovima koji su neizostavan dio adventskih i božićnih jelovnika švicarski partneri dočarali su i božićni ugođaj čarobne zemlje sira i čokolade. Na trpezi su bili:
- Chaeschuechli (specijalitet od prhkog tijesta i 4 vrste najpoznatijih švicarskih sireva)
- Waeheli (slane pite tradicionalnih okusa)
- Buendner Gersten Suppe (krem juha od ječma)
- Raclette (topljeni raclette sir poslužen na krumpiru s ukiseljenim delicijama i voćem)
- Švicarska čokoladna fantazija
- Ruebli torta
- Bouche (Božićni kolač)
- Božićni kolačići,
a sve popraćeno prigodnim švicarskim vinima Fendant du Valais Blanc d''Amour 2013, Dole du Valais Nuit d''Amour 2013. Naravno sve to najbolje ilustriraju fotografije:
(specijalitet od prhkog tijesta i 4 vrste najpoznatijih švicarskih sireva).
Veleposlanik Švicarske Konfederacije gospodin Stefan Estermann objašnjava kako se radi tradicionalna švicarska torta s mrkvom.