Slika 1.
I ploćice na ulazu su u bojama i uzorcima mora i oceana.


Slika 2.
Nakon ulaska ostaneš zbleznut. Ispred tebe ogromna staklena ploha a iza nje sve vrvi od života, morskog života.

 

Slika
3.
Male ribe, srednje ribe, velike ribe, svakakve ribe ...



Slika 4.
Mislim da je ovo jedna od dobronamjernih vrsta morskog psa. Inače sve o morskim psima možete naučiti ako kliknete OVDJE .


Slika 5.
Evo jedan malo više opasan.
 

Slika 6.
Bucanj, neobična riba koja vrlo zanimljivo pliva.
 

Slika 7.
Stanište morskih ptica: galebovi, gnjurci ...

 
Slika 8.
i pingvini u dijelu koji glumi Antartik. Led je pravi.


Slika 9.
Morske vidre s pacifičke obale SAD-a.


Slika 10.
Ukoliko vas ne zanimaju samo životinje možete puno toga naučiti npr. o morskim strujama.



Slika 11.
Kirnja po mojoj procjeni 40-50 kg,


Slika 12.
i opasna velika bijela psina.
 

Slika 13.
Tropski koraljni greben,
  

Slika 14.
i šuma mangrova.


Slika 15.
U pokrajnim akvarijima karakteristične ribe različitih mora svijeta. Pješćano dno i oblić.


Slika 16.
Posebna pažnja je posvećena naravno bakalaru. Ovo je slika snimljena dubinskom kamerom u prirodnom staništu bakalara,
  

Slika 17.
a ovo je živi bakalar u akvariju.
    

Slika 18.
U okolnim prostorijama je i impresivna izložba školjki.


Slika 19.
Zanimljiv je i akvarij s gigantskim morskim rakovicama s Aljaske. Promjer rakovice je skoro 2 metra.


Sli
ka 20.
Akvarij s vlasuljama.


Slika 21.
Ovako izgleda centralno staklo velikog akvarija. Stvarno imaš osjećaj da si unutra među ribama.



Slika 22.
U edukativnom dijelu je i ribolovni pribor iz različitih djelova svijeta
 


Slika 23.
Čak se i vrti film koji pokazuje kako se pojedine ribolovne alatke koriste. Ovo je podvodni ribolovac s pračkom iz Polinezije.

 

Slika 24.
I na kraju poseban dio je posvećen hrani koja se dobiva iz mora. A Portugal je sigurno zemlja koja iz mora izvlaći puno. Ali o tome drugi put.
 
naslov   

Portugal, mediteranska zemlja na Atlantiku. S jedne nam je strane daleka, a s druge jako bliska.   Daleka po tome što je fizički daleko, što ljudi potpuno drugačije izgledaju, što govore jezik koji vrlo teško hvataš, a bliska (bar nama mediterancima) po krajoliku, vegetaciji, navikama ljudi, izgledu cesta (onih koji nisu autoputevi, a kojima se ja uvijek radije krećem). Na trenutke bih pomislio da se nisam niti micao iz Dalmacije, posebno uz obale nacionalnog parka Serra Arrabida (oko grada Setubala) ili na jugu u pokrajini Algarve (naravno ako ne gledaš plaže). Ali o tome u jednom od slijedećih nastavaka ove serije foto-putopisa iz Portugala.

Za početak malo okusa mora i okusa soli. Veliki oceanarij u Lisabonu. S njim je i počelo moje upoznavanje Portugala. Sticajem okolnosti u Lisabon (na portugalski Lisboa, a čita se Ližboa) došao sam u subotu kasno navečer. Nedjelja ujutro, prvi dan boravka u Portugalu. Za početak je uvijek dobro krenuti u istraživanje nečega što je relativno blizu, a to je nama bio prostor izložbe Expo 99. U centru ogromnog kompleksa sagrađenog u do tada vrlo zapuštenom sjevernom dijelu Lisabona na obali rijeke Teio (čita se Težu), a koji je nakon izložbe pretvoren u veliku zonu kupovanja i restorana nazvanu Vasco de Gama,  nalazi se veliki lisabonski oceanarij, najveći oceanarij u Europi.


Veliki lisabonski oceanarij

U Oceanariju sve miriše na more, na oceane, sve je u službi približavanja slane vode i života u njoj posjetiocima. Njih ima tisuće, pogotovo nedjeljom.


Jedan ocean - planet ocean

U sredini zgrade je ogroman akvarij s tonama raznovrsne morske ribe. Prvo što se čovjek zapita kako sve te ribe mogu zajedno, kako ne jedu jedna drugu: gofovi, skuše, morski psi, kirnje, sitne ribe, lovci i žrtve, i sve mirno plivaju jedna uz drugu. Kako ih hrane? da li se napadaju? Centralni akvarij je stvarno ogroman, visok desetak metara, a površina mu je sigurno 200 - 300 metara kvadratnih (ako ne i više). Staklo je debelo dobrih 10-ak centimetara. Oko akvarija se može šetati na dvije razine a u tim hodnicima koji spiralno okružuju akvarij postavljeni su mali akvariji, izložbeni prostori, edukativni paneli. Dovoljno zabave za cijeli dan. Nije ti dosadno, a nešto i naučiš.

I to nije sve. Na različitim stranama zgrade dočaravaju se staništa različitih mora i oceana svijeta. Na primjer na jednoj su strani šume mangova i tropski grebeni Indijskog ocena uz temperatura zraka od 32oC i 100% vlagu, a na drugoj životinske zajednice Antartika uz temperaturu oko 5oC i pravi pravcati led.

Na izlazu je naravno ogroman dućan suvenira i kafić i restoran i igraonica za djecu. Ali ćemu puno pričati. lisabonski oceanarij treba svakako posjetiti ukoliko vas put tamo nanese, a do tada pogledajte par slika u stupcu s lijeve strane.